תוכן B2B B2C לרופאים עורכי דין תוספי תזונה

בשנים האחרונות, שיווק באמצעות תוכן התגלה כאסטרטגיה האפקטיבית ביותר עבור מותגים כדי להגיע ולגעת בקהלי היעד שלהם. היא מושגת על ידי פיתוח תוכן בעל ערך, שמלמד ומעשיר באופן אמיתי, מבלי לכלול מסרים שיווקיים אגרסיביים מידי – וכל זאת במטרה לייצר מודעות, עניין, אמון והערכה, וכפועל יוצא – חיבור ורצון להשקיע במותג. 

סאבטקסט מתמחה בכתיבת תוכן שיווקי (B2C) ומקצועי (B2B) מעניין, בעל ערך ומשפיע, לעולמות המדיקל, הבריאות והמשפט

תוכן שיווקי לעולם המדיקל

עולם הרפואה והפארה-רפואה מייצר הרבה חיפושים, תנועה, מעורבות ועניין ברשת. זאת מאחר שרבים מהסובלים מבעיות רפואיות או המתעניינים בנושאים בריאותיים, מחפשים מידע נגיש כדי ללמוד בעצמם כיצד לנהל באופן מיטבי את מחלתם או לחילופין את בריאותם. כיום ידוע, כי לפחות 8 מתוך 10 אנשים פונים למנועי החיפוש כמקור הראשון למידע רפואי, אולם במקרים רבים המידע שהם מגיעים אליו אינו מהימן ועדכני. לכן זהו בדיוק הזמן הנכון עבור רופאים ומוסדות בריאות, חברות פרמה ומכשור רפואי להשקיע בשיווק באמצעות תוכן רפואי המתמקד בגישת 'המטופל במרכז' (Patient-centered content marketing) שמספק למטופלים מידע מבוסס, מעניין ובעל ערך, העונה על צורך אמיתי, שגם מנוסח באופן פשוט ומובן בכל הקשור לפתולוגיות ולמונחים רפואיים מורכבים.

בית החולים האמריקאי Mayo Clinic למשל, מהווה דוגמה למוסד רפואי שיצר מהפיכה של ממש בתחום השיווק באמצעות תוכן רפואי, בכך שיצר ספריה נרחבת של מקורות מידע עבור מטופלים, המאפשרת להם ללמוד ולקבל ידע רב על פתולוגיות, דרכי אבחון ותוכניות טיפול.

גם בישראל מוסדות רפואיים וחברות פרמה החלו להשקיע בתוכן צרכני מקיף, אך עדיין יש מקום רב לחברות ולארגונים מתחומים אלו וכן לרופאים ולמטפלים פארה-רפואיים לייצר תוכן נגיש, מהימן ואיכותי, תוך שימת דגש על פיתוח אסטרטגיית תוכן נכונה כאמצעי ליצירת בידול. 

דוגמה לכך מהווה אסטרטגיית התוכן של Northwell Health – מערכת הבריאות הגדולה ביותר בניו-יורק החולשת על 23 בתי חולים ומאות קליניקות. Northwell Health לקחו את המושג patient-centered content marketing צעד אחד קדימה, כשהם פיתחו אסטרטגיית תוכן ייחודית כחלק מתהליך של מיתוג-מחדש סביב החזון של 'המטופל-במרכז'. זוהי אסטרטגיה שמסיטה את המיקוד מספק השירות – למקבל השירות, ולפחות אז, היא נתפסה בעיני משווקים רבים (בפרט מהתחום הרפואי) כמנוגדת להיגיון הטבעי. עבור Northwell Health, גישה זו של שיווק באמצעות תוכן (שלב ליבה הוא עולם תוכן רפואי נרחב בשם The Well), סייעה לחבר את התאגיד עם דור חדש של מטופלים שפונים למרחב הדיגיטלי כדי ללמוד אודות מצב בריאותם, לחלוק את חוויותיהם ולהתחבר אל נותני שירותים בתחום. הם בחרו לעשות זאת באמצעות פלטפורמה הסובבת סביב 'סטוריטלינג ריגשי' המאפשרת למטופלים לשתף ולחלוק סיפורים וחוויות אישיות הקשורים למצבם הבריאותי ולטיפולים רפואיים שהם קיבלו. הסיפורים האישיים גררו אין ספור תגובות, שיתופים ואינטראקציה באמצעות תוכן, והמודל הפך במהירות  לסיפור הצלחה. 

הדוגמאות הנ"ל מהוות עדות לכך שניתן ליצור בידול באמצעות אסטרטגיית תוכן נכונה, שהולכת מעבר למקובל ולסטנדרטי (דהיינו ציון קורות החיים של הרופאים, עדויות מטופלים ומתן תשובות לשאלות של גולשים). למוסדות ולארגוני בריאות יש כיום הזדמנות ליצור במרחב הדיגיטלי קהילות תומכות של ממש, להתחבר באמצעות תוכן למטופלים פוטנציאליים ואף לאפשר לעצמם להגיע לתובנות אשר בסופו של דבר יסייעו לשפר את המערך הטיפולי.  

כדאי להמשיך לקרוא

עבור מי מיועד השירות?

רופאים, מטפלים פארה-רפואיים, חברות פרמה, חברות בתחום הקנביס הרפואי, ארגונים ומוסדות רפואיים, חברות מכשור רפואי, פורטלים רפואיים מקצועיים, מוסדות לימוד ומשרדי פרסום ויח"צ המתמחים במדיקל מרקטינג.

תוצרי התוכן

תוכן בעברית ובאנגלית לאתרים, לפורטלים ולמגזינים רפואיים/פארה-רפואיים, כתבות ומאמרים אינפורמטיביים לדיגיטל ולפרינט, פוסטים לרשתות חברתיות ולבלוגים,  מדריכים טיפוליים, חוברות לימוד והדרכה, עלונים, ברושורים, דפי מוצר, תוכן לאפליקציות ועוד.

תוכן שיווקי לעולם הבריאות

שוחרי ומודעי-בריאות מהווים כיום פלח גדול מאוד מהחברה המודרנית, כאשר יותר ויותר אנשים מחפשים פתרון לבעיות רפואיות שונות באמצעים טבעיים. תחום הבריאות וה- wellness מהווה עולם תוכן מגוון מאוד הנוגע בנושאים כגון תזונה ומזון בריאות, תוספים וצמחי-מרפא, טיפולים ברפואה משלימה, פעילות גופנית, ובעצם – כל מה שקשור לאורח חיים בריא, מניעת מחלות ואף טיפול משלים או תומך בהן. מדובר בתעשייה שקהל היעד הפוטנציאלי שלה כולל כמעט את כלל האוכלוסייה הבוגרת. לכן האתגר הוא לייצר תוכן שימשוך את עיניהם של כולם: החל משוחרי הבריאות המובהקים ועד אילו שעדיין "ירוקים" (תרתי משמע) בתחום. כדי להשיג מטרה זו, אסטרטגיית התוכן צריכה לכוון לתתי-קבוצות של צרכנים המשקפות פרסונות שונות. למשל, קטגוריית 'שוחרי הבריאות' יכולה לכלול בתוכה גם אתלטים מקצוענים וגם אנשים שהם "חסידי ספורט" (כאלו שמקפידים בכל יום על ריצת הבוקר למשל), כאשר גם חסידי הספורט עשויים להקפיד באדיקות על תזונתם ועל נטילת תוספים – ממש כמו הספורטאים המקצוענים. פרסונה נוספת משקפת צרכנים בעלי מודעות גבוהה לבריאות (health-conscious consumers) והשלישית, מתייחסת לקבוצת "המתעניינים בתחום" – אלו הם אנשים הרוצים לחיות בריא יותר, אך זקוקים להכוונה קלה כדי להכניס שינויים לאורח החיים. 

אם ניקח כדוגמא את תחום מזון הבריאות, אחד מהקמפיינים המוצלחים שנערך בעבר בחו"ל, התמקד במגמת 'המזון המלא' – זהו מושג שלרוב מזוהה עם הנושא של תזונה נכונה. אולם השיח יכול להפוך בקלות למבלבל כשמדובר במזון מלא בצורת תוסף תזונה. האתגר העיקרי של היצרנית היה בהעברת מסר לצרכנים, לפיו אבקה בקפסולה משתווה למזון מלא שיכול לתרום לכל מי שתזונה מאוזנת ובריאה חשובה לו. החברה התמקדה בקמפיין במדיה החברתית לשם יצירת אינטראקציה עם צרכנים ובכדי לחבר את תוספי התזונה שלה לקונספט של 'אוכל אמיתי'. קמפיין ה-What’s Your Whole-Food Inspiration  פנה לגולשים וביקש מהם לשתף ולהראות כיצד הם משתמשים במזון מלא ביומיום. במהרה, טוויטר, פייסבוק ופינטרסט התמלאו בתגובות נלהבות. את "הגזר"  בתוכנית השיווק הזו, היוותה ההזדמנות לפרסום התגובות בספר מתכונים מיוחד במינו. בנוסף, החברה עשתה שימוש בספר אינטרנטי להורדה חינמית ובפרסומים ב- 3 רשתות חברתיות, כדי להסיט את תשומת הלב אל מוצרי המזון המלא שלה. כמו כן, השיח התמקד בנושאים רחבים ומאוד טרנדיים שכללו מזון אורגני ו- sustainable food, המתקשרים לא רק למזון עצמו אלא לתנאי הגידול ולשרשרת האספקה שלו ובכלל לשמירה על הסביבה.

אז האם שיווק באמצעות תוכן בתחום הבריאות שונה משיווק לסקטורים אחרים? במובנים מסוימים – כן. ממגמות שוק ומקמפיינים מוצלחים עולה, כי מעבר לזיהוי הפרסונות השונות והתמקדות בכל אחת מהן בצורה מאוזנת, תוכן אפקטיבי בנושאי בריאות ו- wellness דורש כתיבה בראייה רחבה, כזו שמכסה אספקטים רבים של אורח חיים בריא. אך כשזה נעשה נכון, כתיבה מתוך התמקצעות ספציפית בכל תחום תיגע ותשפיע על תתי-קטגוריות רבות בקהל שוחר הבריאות. כיום ההבנה היא שמותגים חזקים הם לא רק מכונות לייצור מוצרי בריאות. הם משתמשים בתוכן כמשאב בעל ערך ותועלות של ממש עבור צרכנים, החל ממידע על בישול בריא, דרך בחירת התוסף היעיל עבורם וכלה במעורבות בקהילות שלהם ובתחומים בעלי עניין עבורן. להלן דוגמאות לקמפיינים בהם התוכן שימש כמשאב בעל ערך עבור צרכנים:

 קמפיין Vega – ווגה היא מותג של מוצרי מזון מהצומח. כחלק מאסטרטגיית התוכן ווגה בנתה עבור צרכניה תוכניות של תזונה מותאמת אישית והעניקה להם כלים נוספים לניהול אורח חיים בריא. ווגה השיקה קמפיין ברשתות החברתיות שיצר הרבה מעורבות ושיתופים, בשם "Best life project" שבו הגולשים שיתפו טיפים משלהם לאורח חיים בריא.

קמפיין NeoCell Lifestyle – מדובר במותג מתחום הביוטי, שהבין שיופי נוגע ברבדים עמוקים מעבר לעור עצמו.  NeoCellחבר למותגים מתחום המזון הטבעי (Natural Foods Merchandiser , (Delicious Living  כדי ליצור סדרה של מדריכים לאורח חיים בריא המתמקדים בהשגת מראה חיוני וקורן מהפנים אל החוץ. התוכן היה רחב מאוד וכלל מתכונים  המהווים "beauty boosters", חשיפה לתוספי נוטרי-קוסמטיקה המגובים במחקרים החדשניים ביותר וכן טיפים לאורך חיים בריא שתומכים גם במראה החיצוני וגם בבריאות הכללית.

לסיום, אי אפשר שלא לציין כי מנקודת מבטו של הצרכן, חשוב שלפרסומים ולמסרים על מזון ותוספים יהיה ביסוס מדעי שיוצג לקוראים באופן מעמיק, אך עם זאת מובן ונעים לקריאה (ציון רשימת סימוכין איננה מספיקה עבור קוראים ללא רקע מדעי). כיום קוראים רוצים לראות נתונים ממקורות מהימנים ומעודכנים שתומכים בבחירה הצרכנית שלהם עבורם ועבור בני משפחותיהם. גם מנקודת מבט משפטית-רגולטורית, עובדות ומסרים שאינם מבוססים עלולים להתפרש כמטעים צרכנים. בפסיקת בתי המשפט בישראל נקבע כי מסרים הטוענים ליעילות של מוצר או רכיב בו ייחשבו כמטעים, אלא אם יעילותם נמצאה כ'מבוססת מחקרית'. בפרשת ורון המפורסמת, קבע בית המשפט המחוזי מהי רמת הביסוס המדעי הנדרשת כהוכחה ליעילותו של תוסף תזונה, על מנת שפרסומו כיעיל לא יחשב להטעיה

כדאי להמשיך לקרוא

עבור מי מיועד השירות?

חברות ופורטלים המשווקים תוספי תזונה, מזון ומוצרי בריאות, תמרוקים וקוסמטיקה "קונבנציונלית" וטבעית, מטפלים מעולמות הטיפול הפרה-רפואיים והרפואה המשלימה, מכללות ומוסדות לימוד מתחום הרפואה המשלימה ועוד.

תוצרי התוכן

תוכן בעברית ובאנגלית לאתרים, כתבות ומאמרים אינפורמטיביים לדיגיטל ולפרינט, תוכן לדפי נחיתה, הודעות לעיתונות וכתבות תדמית ,פוסטים לרשתות חברתיות ולבלוגים, תוכן לפורומים מקצועיים, מדריכים טיפוליים, חוברות לימוד והדרכה, עלונים, ברושורים, דפי מוצר ועוד.

תוכן שיווקי לעולם המשפט

בדומה לקליניקות של רופאים, גם עבור משרדי עורכי דין שיווק עשוי להיות מאתגר בהשוואה לסקטורים אחרים בתעשייה, וזאת מכמה סיבות:

הגבלות רגולטוריות – למרות השינויים האחרונים בחקיקה, יש עדיין הגבלות משמעותיות על פרסומים של עורכי דין, בהשוואה לסקטורים אחרים

תחרות עצומה – התחרות בתחום המשפטים היא גדולה מאוד, והעובדה שלמשרדים הגדולים יש תקציבים גדולים למימון קמפיינים מסוג PPC על בסיס חודשי, מייצרת אתגר עבור משרדים קטנים ובינוניים, מאחר והם צריכים לבלוט מעל פני כולם באמצעות תקציב מוגבל.

סוג השירות המוצע – שיווק של שירות משפטי הוא מורכב בהשוואה לשירותים אחרים, משום שלרוב, אנשים יזדקקו לו רק במצבים ספציפיים מאוד. עובדה זו דורשת חשיבה יסודית בנוגע לאיך לתרגט את קהל היעד בצורה מדויקת מאוד.

אך למרות כל האתגרים והמגבלות, משרדי עורכי הדין מהמצליחים ביותר בעולם , ממשיכים לטעון בעקביות כי שיווק הוא בהחלט אחד המפתחות העיקריים להצלחה, ומדגישים את החשיבות של להישאר מעודכנים בכל הטרנדים העכשוויים. ובעולם של שיווק דיגיטלי, בו המגמות נוטות להשתנות באופן תדיר, דווקא שיווק באמצעות תוכן איכותי נחשבת לאחת מן האסטרטגיות היעילות וברות-הקיימה שכדאי מאוד להתוודע אליהן ולהשקיע בהן. תוכן לעולם יהיה הדלק שגורם למנוע השיווקי של המשרד להמשיך לעבוד, ובדומה לתחומי עיסוק אחרים, המגמה של השנים האחרונות מתמקדת לא בכמות התוכן אלא באיכותו. גם משרדי עורכי דין מפנימים כיום את הרעיון שכדאי להשקיע במספר אייטמים של תוכן איכותי בכל רבעון, ולא בתריסר מאמרים שטחיים עם מילות מפתח שיספקו רק את "הבוטים – זחלני הרשת" וייצרו תוצאות מינימליות. מומלץ להשקיע בפיתוח של תוכן נחוץ, יעיל ובעל ערך עבור הקורא –  שמהווה בעצם את הלקוח העתידי.   
אחת הדוגמאות לאסטרטגיית תוכן ייחודית, היא זו של פירמת עורכי דין בין-לאומית אמריקאית בשם Crowell & Moring’s. הפירמה נהגה לפרסם במשך מספר שנים 'תחזית ליטיגציה ורגולציה שנתית', באופן פשוט, במסמך PDF שנשלח באימייל ובדואר רגיל ללקוחותיה. בעוד שמהלך זה היה מוצלח וייצר תגובות טובות, הפירמה ביקשה לעשות שימוש גם בפלטפורמות דיגיטליות ובמדיות החברתיות כדי להעצים את החשיפה והאינגייג'מנט ולבסס את עצמה כאוטוריטה וכ- "thought leader" בתחומי הליטיגציה והרגולציה, או במילים אחרות – להיות מוכרת כמומחית בתחומי עיסוק משפטיים אילו בקרב קהלי היעד. לשם כך הוקם מיניסייט, ספציפית עבור אותן תחזיות שנתיות, במטרה להאריך את "תקופת החיים" שלהן (מה שלא ניתן לעשות כשמתבססים רק על שליחת אימייל), לחשוף אותן לקהלים נוספים ודרכן אף לעורר אינגייג'מנט. המיניסייט אפשר לפרסם לא רק מקטעים מתוך אותם מסמכי תחזיות, אלא בנוסף גם תוכן רלוונטי שכתבו עבורם אנשים חיצוניים – כל זאת מכונה בעגה המקצועית Digital Curation ('אצירת תוכן'). הפירמה דאגה לאופטימיזציה מיטבית של המיניסייט ובנוסף פיתחה והוציאה אל הפועל אסטרטגית מדיה-חברתית, כדי לוודא שמידע בעל ערך מתוך התחזיות השנתיות יועבר אל קהל היעד שתורגט בקפידה. בדרך זו, השילוב של שיווק דיגיטלי נרחב, באמצעות המיניסייט ותרגוט קהלים דרך המדיה החברתית תרם להעצמת המוניטין של Crowell & Moring והם הפכו להיות מובילי דעה בתחום הליטיגציה והרגולציה. קהל היעד שלהם גדל (יותר לקוחות מתעניינים, מאמינים ובוטחים) ונוצרו יותר פניות ועסקאות. אך זוהי רק דוגמה אחת מיני רבות, ובשנים האחרונות ניתן לראות שמשרדים קטנים ובינוניים בוחרים להחליף כלי שיווק ישנים בכלים דיגיטליים עדכניים, תוך שימוש באסטרטגיית תוכן נכונה ובמדיה החברתית.

כדאי להמשיך לקרוא

עבור מי מיועד השירות?

משרדי עורכי דין, ארגונים, אגודות ועמותות המעניקים שירותים משפטיים, מנהלי פורטלים ופורומים משפטיים.

תוצרי התוכן

תכנים ומאמרים לאתרים של משרדי עורכי דין וארגונים משפטיים, פוסטים לרשתות החברתיות, תוכן לבלוגים, ניוזלטרים, סקירות פסקי דין ועדכונים משפטיים, כתיבה לאפליקציות משפטיות ועוד. התמחות בכתיבת מאמרי תוכן בתחום רפואה ומשפט, רשלנות רפואית והגנת הצרכן.

כתיבת סקירות מחקרים לשם תיקוף נכונות הפרסומים של עסקים שנמצאים בהליכי בירור מול הוועדה למניעת הטעיית הציבור במשרד הבריאות, הרשות להגנת הצרכן, או לחילופין בתביעות משפטיות. בנוסף, התמחות באיסוף ובהנגשת מידע רפואי ומדעי עבור משרדי עורכי דין העוסקים ברשלנות רפואית

תוכן לקהל יעד מקצועי (B2B)

תוכן מקצועי משחק תפקיד חשוב בהעברת הערך המוסף ללקוחות עסקיים קיימים ופוטנציאליים ומסייע ליצור הזדמנויות חדשות. כמו כן, כיום לקוחות ה- B2B אף מצפים לקבל מידע מקיף, מקצועי ובעל ערך המתקשר לאספקטים הרחבים יותר בהם השירות או המוצר נוגע. תוכן מקצועי שכתוב היטב יתרום לביסוס העסק ואנשי המקצוע שמאחוריו כאוטוריטה, יספק ידע מהותי ותוך כך, יתקשר את הערך המוסף של השירות, המוצר או שיתוף הפעולה המקצועי המוצע.

תוצרי התוכן לעולם המדיקל

​כתיבה בעברית ובאנגלית לאתרים המיועדים לאנשי מקצוע או למשקיעים – מתחום הרפואה, הפרמה, המכשור הרפואי ועוד. כתיבת עמודי נחיתה, מדריכים מקצועיים, סקירות ספרות ומחקרים, עלונים, תכנים מקצועיים-שיווקיים לצוותים רפואיים, כתבות בכתבי עת מקצועיים, ערכי ויקירפואה, דיוורים מקצועיים ועוד.

תוצרי התוכן לעולם הבריאות

תוכן מקצועי עבור אנשי מקצוע מתחומי הטיפול הפארה-רפואי, סקירות ספרות ומחקרים, מדריכים לימודיים עבור מכללות בתחום הבריאות והרפואה האינטגרטיבית,  ספרות מקצועית, מדריכים טיפוליים, ברושורים אינפורמטיביים, white papers עבור חברות תוספי תזונה.

תוצרי התוכן לעולם המשפט

תוכן משפטי, חדשות ועדכונים, סקירות משפטיות וטורים מקצועיים עבור לקוחות, שותפים עסקיים ושאר קהלים מקצועיים.

לקוחות מרוצים של סאבטקסט:

מוזמנים לקרוא עוד בבלוג:

מעוניינים בתוכן רפואי, בריאותי או משפטי עם סאבטקסט ייחודי?

אני פה בשבילכם, דברו איתי:

נייד: 050-6935681 | מייל: ori@subtextmilim.co.il